Kobiety, kiedy pragną jakiejś zmiany w swoim wyglądzie, najczęściej decydują się na wizytę u fryzjera i koloryzację włosów. Wierzymy, że farby do włosów oparte są na coraz bezpieczniejszych składnikach, które nie niszczą włosów. To niestety wciąż jest mitem. Marzenia o bezpiecznej koloryzacji są… bardzo niebezpieczne i złudne. Zawarty w farbach do włosów amoniak oraz szereg innych chemicznych substancji bezlitośnie obchodzą się z włosami i o ile na początku możemy się cieszyć pełnymi blasku i sprężystości puklami w pięknym, głębokim kolorze, o tyle z czasem włosy tracą blask, kondycję i zdrowie.
Aby uchronić włosy przed dewastacją, a mimo to nie rezygnować ze zmian (która z kobiet nie lubi zmieniać czegoś w swoim wyglądzie), warto sięgnąć po naturalne olejki i za ich pomocą regularnie wykonywać olejowanie włosów. Istnieje bowiem grupa olejków do włosów, która naturalnie przyciemnia pukle i dodatkowo, zamiast je niszczyć – zadba o ich kondycję. Naturalne olejki mają bowiem wyjątkową zdolność do regeneracji pukli, a nawet wspomagają ich wzrost.
Jakie olejki w naturalny sposób przyciemniają włosy?
1. Olej rycynowy — jest niezrównany, jeśli chodzi zarówno o zapuszczanie włosów, jak i ich przyciemnianie. Jest gęsty i bardzo wydajny. Używany regularnie do olejowanie włosów przyciemnia je nawet o dwa — trzy tony i co ważniejsze — nie trzeba długo czekać na efekty.
2. Olejek z orzechów włoskich – wytłaczany jest z owoców rośliny z gatunku Juglans Nigra. Ma piękny zapach, który długo utrzymuje się na włosach. Owoce orzechowca mają wyjątkową zdolność przyciemniania włosów. Jest źródłem kwasu linolowego. Spowalnia starzenie się włosów i reguluje procesy na skórze głowy. Olej z orzechów włoskich ma czarną barwę i właściwości silnie przyciemniające włosy.
3. Olej rozmarynowy – znany jest od wieków i stosowany do pielęgnacji ciała i włosów już przez starożytnych Egipcjan. Olej rozmarynowy regularnie używany do olejowania może w widoczny sposób przyciemnić kolor włosów. Efekty nie będą tak spektakularne, jak przy stosowaniu oleju z orzechów włoskich, ale z całą pewnością da się zauważyć zmianę koloru i jego ujednolicenie. Jeśli zatem po lecie masz na włosach jaśniejsze pasma, których nie lubisz – zdecyduj się na olej rozmarynowy.
4. Amla – to olejek uzyskany z wyciągu z owoców indyjskiej rośliny (amli) zwanej potocznie indyjskim agrestem. Wywar z amli jest wtłoczony do innego oleju, najczęściej jest to olej kokosowy. Indyjskie kobiety zawdzięczają amli nie tylko zdrowie, blask i przyspieszony wzrost włosów, ale również piękną, intensywnie ciemną barwę, która nie blaknie nawet po długim czasie.
5. Brahmi to zioło bardzo podobne do opisywanej wcześniej amli. Jest pozyskiwane z rośliny porastającej tereny Indii i wtłaczane do innego naturalnego olejku. Brahmi ma właściwości silnie przyciemniające włosy. Regularne używanie oleju brahmi mogłoby spowodować zmianę koloru włosów blond, dlatego zarówno amla, jak i brahmi nie są polecane posiadaczkom jasnych pukli.